akcie na zoskoky zoskokove dni
home casto kladene otazky / FAQ galeria zoskokov aktuality shockjump blog o nas kontakt english version

objednavka zoskoku o com je tandem priebeh zoskoku kto si moze skocit? co si priniest? kde skaceme? TEAM shockjump video a foto zoskoku cennik


HISTÓRIA A VÝVOJ TANDEMOVÉHO SKÁKANIA
Pokusy o zoskok viacerých osôb na jednom padáku sa vykonávali najmä v armádach (ruskej a americkej) už počas 60. rokov 20. storočia. Prvý plnohodnotný zoskok dvoch osôb s jedným, špeciálne upraveným padákovým systémom však uskutočnil až roku 1977 Bill Booth (zakladateľ spoločnosti Relative Workshop) v USA na Floride, nad zoskokovou plochou (dropzone) DeLand.
bill booth tandemPäť rokov po tomto zoskoku sa uskutočnil prvý tandemový zoskok už na špeciálne vyrobenom tandemovom systéme (pozostáva z pasažierskeho postroja a postroja tandem pilota, ktoré sa k sebe kotvia, z tandemového vrchlíku (canopy - hlavný padák) a záložného vrchlíku (reserve canopy)). Roku 1984 získali po inšpekcii FAA (Federal Aviation Administration) dve floridské firmy - Strong Enterprises a Relative Workshop (dnes United Parachute Technologies) - výnimku z pravidiel FARs (Federal Aviation Regulations), čím bolo legalizované tandemové skákanie. Prvý americký patent v prípade tandemového padákového systému bol udelený výrobcovi Tedovi Strongovi (Strong Enterprises) roku 1987.
Rozvoj tandemového skákania a tandemových padákových systémov výrazne prispel k výučbe pilotov lietadiel, ktorí museli v prípade poruchy núdzovo opustiť lietadlo (často sa však nedokázali zachrániť, napriek tomu, že mali k dispozícií plne funkčný padák - práve pri zoskoku v tandeme bolo možné naučiť neškolených jednotlivcov základné princípy pohybu vo vzduchu a ovládania padáku), ako aj pri výučbe budúcich parašutistov (absolvovanie tandemového zoskoku, alebo základného parašutistického výcviku je podmienka pre absolvovanie AFF kurzu).
Od začiatku 90. rokov 20. storočia sa začal zvyšovať komerčný záujem o túto aktivitu, zdokonaľovať technológie a sprísňujú sa normy, pričom počet tandemových pasažierov, resp. spotrebiteľov, ktorí absolvovali tandemový zoskok sa v súčasnosti počíta rádovo na milióny. Najmä povinné využívanie nových bezpečnostných padákových komponentov (AAD - bezpečnostný prístroj, RSL, skyhook, zdvojené uvoľňovače a pod.) v nových tandemových systémoch výrazne zvýšili bezpečnosť tejto aktivity - podľa štatistík je väčšia pravdepodobnosť zranenia či fatality pri bežnej jazde autom, ako pri tandemovom zoskoku. V súčasnosti najmodernejším a najlepšie hodnoteným tandemovým systémom (tandemový postroj+postroj pasažiera) na svete je postroj Sigma od spoločnosti United Parachute Technologies (Shockjump používa na zoskoky výhradne postroje Sigma).
Pre zaujímavosť je možné spomenúť, že tandemový zoskok z najväčšej výšky v histórii bol vykonaný v októbri 2008 ponad vrcholom Mount Everest, z výšky 29500 stôp (cca 9 km). Tento zoskok sa už klasifikoval ako tzv. HALO jump (High Altitude Low Opening - veľká výška nízke otváranie (padáku)) a bolo nutné, aby tandem pilot aj pasažier boli vybavení kyslíkovými prístrojmi. Najstarší tandemový pasažier v histórii (a taktiež najstarší "skydiver" v histórii) si v roku 2004 skočil tandem v Cairns v Austrálii ako 101 ročný.
Prvý tandemový zoskok na Slovensku uskutočnil v roku 1998 tandem pilot Miloslav Šulda na letisku v Trenčíne, s použitím tandemového systému Strong. V celej histórii slovenského tandemového skákania nikdy neprišlo k smrteľnému úrazu.
(text: Shockjump, s.r.o. 2010)

darcekovy poukaz

webdesign © Shockjump, s.r.o. V prípade problémov so stránkou prosím kontaktujte webmastera.   |   počet návštev:     |   online: